Při výběru vzduchového kompresoru musíme zvažovat hned několik parametrů. Jedním z nich je odpovídající velikost. Určitě nechceme stroj, který nebude zvládat pokrýt odběr stlačeného vzduchu a zároveň není v plánu utratit zbytečné peníze za moc velký a silný kompresor, jehož kapacity nikdy nevyužijeme. Pojďte se s námi podívat, co všechno je třeba vzít v úvahu.
Na úplný úvod si musíme ujasnit základní pravidlo výběru, které okamžitě eliminuje několik nežádoucích efektů. Tím je, že vždy je lepší vlastnit větší kompresor s větší tlakovou nádobou, než menší stroj s maličkým vzdušníkem, který bude ve výsledku stále v chodu, aby neustále dotlakovával nádobu, která je během okamžiku poloprázdná a stroj opět spíná do chodu.
Pokud jde o nejpoužívanější kompresory, které fungují na pístovém principu, je důležité si pamatovat toto: Střídání poměru chodu a klidu má být 3:1. Dále platí pravidlo, že by kompresor neměl spínat více jak 10 x za hodinu.
Při výběru velikosti nesmíme opomenout dva zásadní požadavky. Těmi jsou požadavky na tlak a množství stlačeného vzduchu. V Evropě je tlak obvykle měřený v barech. Proto se podívejte na nářadí a zařízení, které chcete pohánět a najděte, jaké má nejvyšší tlakový požadavek. I když bude připojené i další zařízení s nižšími požadavky, vždy se řiďte podle nejvyššího tlaku, který pro vás má být současně tím nejnižším. Myslíme tím, že pokud je vaše minimum 7 bar, vybírejte si kompresor, který tlačí alespoň 8 bar.
Jak chápat množství stlačeného vzduchu? Odhadnout, kolik opravdu potřebujete je trochu více komplikované. Pokud máte v plánu, že budete současně používat například 3 ruční nástroje, které vyžadují cca 100 l/min každý, musí být kompresor schopen dodat 300 l/min. Běžně se taktéž udávají metry krychlové za hodinu. Princip výpočtu je samozřejmě stejný. U kompresoru pak hledejte, jakým výtlačným/sacím výkonem disponuje. To je v tomto případě nejdůležitější údaj, jaký vás zajímá.
Zde je ještě důležité dodat, že velký odběr má většinou nekvalitní pneumatické nářadí z Číny. Jeho provoz je tedy dražší. Je dobré tedy zvážit, kde opravdu šetřit.
Velké nárazové odběry pomůže vykrýt správně dimenzovaná tlaková nádoba kompresoru. Nárazově velké množství vzduchu je třeba u různého ofukování, stříkání barvy nebo u pískování. Pro pohánění linek, které mají stálý odběr vzduchu, stačí varianta kompresoru s menším vzdušníkem.
Pro ukázku přidáváme, jaký orientační odběr mají různá pracoviště:
– malá domácí dílna 50 – 150 l/min
– středně velké domácí dílny 150 – 250 l/min
– NC stroje a výkonné pneu nářadí 250 – 450 l/min
– profi provozy a pneuservisy 450 – 650 l/min
Jakmile tedy víte, že odběr vašeho pracoviště bude např. 200 l/min, vynásobte toto číslo 1,5. Kompresor by pak měl disponovat sacím výkonem 300 l/min, aby zajišťoval rezervu pro pokrytí případných ztrát a neefektivnosti v uspořádání spotřebičů stlačeného vzduchu.