Vybíráme posuvné dveře

Posuvné dveře zažívají vysokou popularitu především díky důmyslné úspoře místa. Není to ale jejich jediný benefit, skvěle se totiž budou vyjímat i v dostatečném prostoru. Mohou být nenápadné i designově atraktivní, záleží na tom, jak výrazným prvkem je zamýšlíme učinit. Především se pohodlně ovládají, a to i osobám s omezenou hybností, a nemusíme se příliš starat o to, co umístíme před ně a za ně.

Jak vlastně fungují posuvné dveře

Zavěšeny jsou na speciálním pojezdu (ložiskovém kování) a zasouvají se buď vedle stěny, nebo do pouzdra. Jaké zvolit? Posuvné dveře na stěnu vyžadují více prostoru a jejich kování bývá nákladnější. Nemusíme ale počítat s téměř žádným stavebním zásahem. Ty do pouzdra se, jak už název prozrazuje, zasouvají do pouzdra ve stěně, nejčastěji se jedná o nově vytvořenou příčku. Aby dveře dobře fungovaly, je potřeba zainvestovat do pořádného kování a bytelného materiálu. Takové dveře už budou něco stát a něco vážit, určitě se ale vyplatí víc než nějaký „vachrlatý“ systém za pár korun.

Kde všude v interiéru najdou své místo

Využívají se nejčastěji pro rozdělení interiéru na více částí. Posuvné dveře oddělí obývací část od kuchyňské, spací kout od obývacího pokoje, hrací prostor od místa ke spánku u většího dětského pokoje. Určitě přijdete i na další využití. Se systémem posuvných dveří se setkáme i u francouzských prosklených stěn oddělujících obývací prostor od zimní zahrady či zahrady. Dalším zajímavým využitím jsou šatní skříně.

Posuvné dveře šetří místo

Navzdory klasickým otočným dveřím jsou ty posuvné nenáročné na prostor. Dveře do pouzdra ještě o něco lépe než ty na stěnu. Nemusíme počítat s místem na otevření křídla, klidně můžeme do těsné blízkosti postavit nábytek. V menších interiérech jsou doslova požehnáním, někde doslova nezbytností.

Jaký design?

Design posuvných dveří se posunul hodně kupředu, víceméně si můžete přát, cokoliv vás napadne: celodřevěné, částečně prosklené, celoprosklené, zdobené kovovými prvky, s vitrážemi… Prosklení vpustí dovnitř světlo a místnost opticky zvětší. Plné dveře ji zase zútulní. Není problém dveře opatřit klasickým zámkem, automatickým otevíráním nebo třeba pohodlnými madly.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *