Terária pro chameleona

Terárium pro chameleony by mělo kopírovat jejich přirozené prostředí ve volné přírodě. – Mělo by být dostatečně vysoké a doplněné o rozvětvené kořeny, na kterých chameleoni budou trávit většinu svého času. Terárium by mělo být osazené živými rostlinami a dostatečně kvalitně osvětlené UVB osvětlením.

Velikost terária

Pro jednoho dospělého chameleona bude stačit terárium o velikosti 60x40x80 cm. Pro dva chameleonypak 70x50x100 cm. Čím více chameleonů budete chovat, tím větší by terárium mělo být.

Terárium pro chameleona bývá zezhora uzavřené děrovaným hliníkovým plechem, který umožňuje odvětrávání terária a také protažení kabelů.

Technika do terária

Osvětlení pro chameleony se dělí na tři základní zdroje. Na světlo, teplo a zdroj UV záření. V menších teráriích bývá vícespektrální žárovka, která má všechny tyto vlastnosti.

Do prostornějších terárií se instaluje silnější zdroj tepla a UV záření. Používají se keramické objímky, které odolají i vyšším teplotám.

  • Světelná žárovka akvárium především osvětluje. Obvykle se v teráriu svítí asi 10 hodin.
  • Topná žárovka terárium vyhřívá.
  • Žárovka vyzařující UV záření nahrazuje slunce, které je pro chameleony v přírodě velmi důležité. Žárovka se umísťuje asi 15-20 cm nad povrch terária.

Dobu svícení a teploty řídí automatický termostat. Svícení mohou řídit spínací hodiny.

Podloží terária

Dno terária by mělo být pokryto materiálem, který zadržuje vlhkost. Takovou vlastnost mají kokosová vlákna. Díky stále vlhkému substrátu je v teráriu udržována přirozená vlhkost.

Krmivo

Chameleoni jsou všežravci, ale převažuje u nich živočišná složka potravy. Chameleony můžete krmit cvrčky, šváby, sarančaty a larvami nebo speciálními granulovanými krmivy. Potrava byste měli obohacovat o minerály a vitamíny. Pitný režim chameleonům zajistíte tak, že ručním rozprašovačem pokropíte interiér terária. Chameleoni vodu z dekorací a listů budou olizovat.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *