Jaké květiny v zimě pěstovat v bytě

 

V prosinci kvete spoustu druhů orchidejí. Aby vám dlouho vydržely, umístěte je do chladné místnosti, s ideální teplotou 16-18 ° C. V zimním období se skvěle vede i kaméliím.  Ideální je pro ně světlá místnost s teplotou kolem 12 ° C. Pozor, nemá ráda změnu místa ani otáčení. V tomto období kvetou i tilandsie. Těm se daří na světlém, teplém a vlhkém místě, bez přímého slunce.  Begonie vám bude kvést i přes Vánoce, pokud ji postavíte na světlé místo bez přímého slunce.  Krásně vám pokvete i Kalanchoe. Vyhovuje jí krátký den a nižší teploty.  Šlumbergera – vánoční kaktus bude krásně kvést na teplém a světlém místě bez přímého slunce.  Azalce se daří na světlém a chladném místě, ideálně při 12-16 ° C.

Chyby při pěstování

  1. Nepřehánějte to se zálivkou

V lednu rostliny téměř nerostou. Není proto třeba je často zalévat.  Pravidelně proto kontrolujte vlhkost substrátu a rostliny vždy zalijte až po jeho proschnutí.

  1. Dopřejte jim světlo

Pokojové květiny potřebují denní světlo, kterého ale přes zimu není dostatek. K tomu obvykle reagují změnou barvy listů – zesvětlají a zežloutnou, opadají nebo vyrostou dlouhé světle zelené výhonky.  Pokud je to možné, husté záclony a tmavé závěsy nahraďte vzdušnějším materiálem.

  1. Pozor na teplotu

Většině rostlin stačí v zimním období teplota mezi patnácti až dvaceti stupni. Především ty, které pocházejí ze subtropů, potřebují nižší teploty.

  1. Zatočte se škůdci

V zimě rostlinám hrozí vyšší riziko napadení škůdci a chorobami. Pozor si dejte hlavně na plísně a hniloby, které se v zimě často objevují.

  1. Pozor na vlhkost vzduchu

Přes zimu průběžně kontrolujte i vlhkost vzduchu. Kvůli nepřetržitému topení může být totiž nižší než obvykle. Dobrým pomocníkem vám mohou být vlhké kamínky, které umístíte na rostlině do misky.

  1. Čistěte listy

Z rostlin přes zimu také pravidelně odstraňujte prach, aby mohli lépe dýchat.  Nejlépe celou rostlinu osprchujte vlažnou vodou a nechte ji ve vaně okapat.

  1. Nehnojte a nepřesazujte

Rostliny není vhodné v tomto období vegetačního klidu hnojit, hnojivo by totiž nezvládli zpracovat.

0 thoughts on “Jaké květiny v zimě pěstovat v bytě

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *