Jak si připravit zdravou Coca Colu

 

Kola je velmi oblíbený nápoj. Chutná i dětem, přestože není pro ně vhodná, obsahuje kofein a spoustu cukru. Náhradu můžete vyrobit z rostliny s latinským názvem Artemisia abrotanum, pelyněk abrotský.  Starší výhonky jsou hořké, ale mladé dodají vašim nápojům oblíbenou kolovat chuť.  Je to trvalka, která vytváří husté keříčky vysoké kolem 1 m a široké 30 až 60 cm. Má jemné střižené listy světle zelené barvy. Už z dálky můžete ucítit jejich vůni, která připomíná kokakolou. Od července do října se na rostlině objevují žluté květy.

Historie

V okultismu se spojuje s bohyní Venuší, jak v Asii, tak i v Evropě se používala při magických účelech. Staří Germáni a Keltové ji měli jako kadidlo a vyháněli ním démonů. Pelyněk se spojoval s bohem hromu Thorem. Pelyněk se také používala při pálení mrtvých, když se na hranici položil svazek pelyňku, aby odehnal ďábla a zlé duchy. V Indii byl pelyněk zasvěcen bohu Šivovi a také se používal, tak jako v Evropě proti démonům či zlým duchům.

Léčebné účinky pelyňku

Lístky pelyňku obsahují vitamin A, C, jód, minerální soli a silici složenou z estragolu, felandrénu, třísloviny dral, hořčiny a dalších látek. Účinky pelyňku jsou antiseptické, protikřečové a protihlístové. Odvar připravený z listů pelyňku používáme na podporu chuti k jídlu, na celkové zlepšení trávení a na posílení imunity. Využíváme ji i při vápenatění tepen a při roztroušené skleróze. Kořeny pelyňku můžeme použít při bolesti zubů.

Příprava sirupu

Listy jsou mírně nahořklé, mladé výhonky však chutnají jako kokakola a dá se z nich připravit osvěžující nápoj. Na výrobu 1 l sirupu budete potřebovat asi 5 čajových lžiček mladých listů, 1 až 2 citrony, 500 g cukru a litr vody. Citrony nakrájejte na plátky a spolu s nasekanými listy je vložte do větší nádoby. Vodu s cukrem dejte do hrnce a zahřívejte, dokud se cukr nerozpustí. Pak cukrovým sirupem zalijte citrony a bylinky. Nádobu uzavřete a na 3 dny dejte do lednice. Pak přeceďte, zahřejte na bod varu a nalijte do čistých lahví. Sirup zřeďte chlazenou minerální vodou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *