Poprvé jsem ji viděla a obdivovala u kamarádky: kuchyňskou desku z kamene. Potom, co jsme si koupili granitový dřez, jsem se do kamene a kameni příbuzných materiálů doslova zamilovala. Na zahradu jsem si pořídila několik větších truhlíků z pohledového betonu, ve kterých budu pěstovat léčivky. V kuchyni mám pár menších dekorativních betonových květináčů.
Přírodními kameny zásobuji i naši zahrádku. Záhony s květinami jsem přizdobila zajímavými valouny z řeky. Při jedné procházce do blízkého lomu jsem objevila nádherné kusy křemene a donutila Mirka, abychom se na místo vrátili s autem a naložili je. Kolegyni z práce, která se chystala na dovolenou do slovenských lázní, jsem uprosila, aby mi dovezla nějaký pěkný kousek travertinu. Na zahradě si z nasbíraných kamenů postupně vyrábím skalku. Poněkud chaoticky jsem tak začala budovat zahradu v „japonském stylu“. Ty uvozovky jsou zcela na místě.
A vzdělávám se: Poznám gabro, melafyr i dolomit! U Ježíška mám objednané náušnice s olivíny. Kámen, to je pro mě sázka na jistotu.
Fascinující řemeslo
Kámen, se všemi svými charakteristickými vlastnostmi jako je přírodní původ, škála barevnosti a originalita každého kamenného výrobku, mě fascinuje. A kamenické a kamenosochařské práce- tomu říkám řemeslo. Kusy kamene se pod rukama kameníků mění v úhledná díla, která slouží svému účelu i stovky let.
Pro inspiraci jsme v rámci víkendového výletu navštívili kamenickou dílnu vzdálenou asi 30 kilometrů od naší vesnice. Firma zpracovává žulu, mramor, pískovec a také umělé kameny. Na novou kuchyňskou desku bychom si pěkně počkali. Kameníci jsou vytížení a mají zakázky na dlouhou dobu dopředu. Když jsem nadhodila dotaz, zda pan majitel nezná někoho šikovného, kdo by dokázal vyrovnat staré kamenné zahradní schody, pobaveně prohlásil, že ano, ale zakázek prý má na 5 let dopředu.
Samotná návštěva areálu kamenictví pro mě byla dechberoucím zážitkem. Vyleštěné vzorky všech druhů kamene, které kamenictví zpracovávalo, byly vystaveny ve vstupní místnosti. Venkovní dílny byly také plné zajímavého materiálu, polotovarů a desek.
Pravý nebo umělý kámen
Když jsem si zde přečetla, co všechno musí kuchyňská deska splňovat a hlavně co musí vydržet, začali jsme o té kamenné vážně uvažovat. Ještě nevíme, zda se rozhodneme pro přírodní kámen nebo umělý. Oba druhy materiálů se vyznačují prakticky neomezenou životností. Více o materiálu zvaném umělý kámen si můžete přečíst tady. Málokterá kuchyňská deska vydrží skoro všechno, ale kamenná ano. Kámen je velmi oblíbený například ve spojených státech, kde se z něj vyrábí až polovina všech kuchyňských desek.
Nejvhodnějším přírodním materiálem, který skvěle vynikne především na kuchyni vyrobené z masivu, je žula. Je tvrdá, odolná a má dlouhou životnost. Dobře snáší vysoké teploty, takže na ni bez obav lze postavit horký hrnec. A nemusíte jako u desky ze dřeva nebo laminátu stále hledat prkénko či podložku. I když to všechno jde samozřejmě lehce pořídit, třeba i na https://diten.cz/. Žula je však křehká, takže deska musí mít minimální tloušťku 4 centimetry.
Umělý kámen, který designéři milují, je směs kamene a pryskyřice. Deska z umělého kamene vyniká jednoduchou údržbou. Dřez, který stále čeká na půdě, by do ní šel zapustit bez viditelných spojů. Ohledně tvaru a velikosti kuchyňské linky bychom mohli popustit uzdu fantazie, protože umělý kámen díky svým vlastnostem umožňuje realizaci i velice atypických kuchyňských desek.
Umělý kámen nesaje vodu a snadno se udržuje. Cena rovněž není nijak dramatická. Běžný metr minerálního kompozitu bychom pořídili přibližně za 15 tisíc korun. Výsledná cena kuchyňské desky potom kromě ceny materiálu závisí hlavně na náročnosti opracování.
A co vy? Nechávají vás kameny chladnými?