Jak se starat v zimě o zahradu

V zimní zahradě je nutné dát věci do pořádku tak, aby byla připravena na dobu tání.  S nástupem zimy, kdy je úroda sklizena po dlouhou dobu, a rostliny již nepotřebují velkou péči, mohou zahrádkáři plně vychutnat svou dovolenou ve stěnách útulného domova nebo věnovat čas podnikání na které v teplém období není nikdy dost času. Ale jak se zimy v posledních letech vyznačují svou nestabilitou, náhlé tání střídají silné mrazy, musí zkušení zahrádkáři vždy trávit svůj čas i v zimě na zahradě k ochraně zeleně.

Ochrana květeny před mrazem

Před nástupem mrazu zejména růže, ibišek, hortenzie a jiné kvetoucí keře a mladé ovocné stromy musí být pečlivě zabalené. Zvláštní pozornost je třeba věnovat mladým výhonkům, které se mohou pod tíhou sněhu jednoduše zlomit. Všechny napadané listy odstraníme, případný sníh jemně srazíme z větví.  Tíha sněhu nevadí některým druhů jehličnanů.  Nedostatek sněhu, příliš špatné pro “přezimování” rostlin. Sníh chrání kořeny před mrazem a vyvýšené části brání rostlinám v pokušení se “probudit”. Proto je třeba, aby se hráběmi sníh na keře a stromy nahrabal, aby skrýval celou základnu a korunky kosterních větví.

Pozor na zimní slunce

Zimní slunce je klamné: může dojít k popáleninám na kmenech stromů. Obílení umožní chránit kůru z praskání, nevznikají nad bodem mrazu trhliny. Za teplých zimních dnech, kdy teplota vzduchu klesne pod nula stupňů, se dají provádět opravy živých plotů. V teplejších oblastech to není považováno za příznivé pro úrodu ovoce a bobulovitých keřů. Například: pustoryl, zlatice, šeřík, plaménky se mohou řezat pouze po odkvětu.  Chcete-li chránit kmeny stromů proti hlodavcům, natřete kmeny speciálním lakem, dehtem nebo kyselinou karbolovou. Pro ochranu proti útokům hlodavců kmenů ovocných stromů lze použít krycí materiál nebo kovové pletivo.

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *